Je maakt winst, en die stop je terug in je bedrijf. Nieuwe mensen, betere systemen, meer marketing. Dat is lang een prima keuze, want je wilt groeien.
Maar op een gegeven moment staat het bedrijf. Het team is er, de producten zijn er, de klanten zijn er. En dan gaat die winst nog steeds terug naar binnen, uit gewoonte.
In deze aflevering legt Francina uit wat je met die winst ook kunt doen, waarom je geld op een spaarrekening stilletjes kleiner wordt, en wat de eerste stap is als je nog nooit iets met investeren hebt gedaan.
Waar deze aflevering over gaat
Je geld voor je laten werken betekent dat je het ergens in zet waar het groeit zonder dat jij er uren voor maakt. Dat kan via aandelen of ETF’s, via vastgoed, via edelmetalen of via bitcoin. Welke mix past, verschilt per persoon.
Twee dingen maken het dringender dan de meeste ondernemers denken.
Het eerste is compounding. Rendement op rendement op rendement. Over tien, twintig of dertig jaar is het verschil tussen geld dat stilstaat en geld dat werkt niet een beetje, maar een veelvoud.
Het tweede is inflatie. Geld op een spaarrekening wordt elk jaar minder waard als de rente lager is dan de prijsstijging. Je ziet het niet op je rekening, want het bedrag blijft hetzelfde. Je ziet het in de supermarkt.
De aflevering gaat niet over welke belegging de beste is. Hij gaat over de vraag die je eerst moet beantwoorden: hoeveel heb je nodig, hoeveel risico past bij jou, en wat is de eerste stap.
In het kort
- Winst terugstoppen in je bedrijf is een goede keuze, tot het bedrijf staat.
- Je hebt niet veel geld nodig om te beginnen, wel regelmaat.
- Compounding is rendement op rendement. Het effect zit in de tijd, niet in het bedrag.
- Geld op een spaarrekening verliest koopkracht zodra de inflatie hoger is dan de rente.
- Begin bij de vraag wat je per maand nodig hebt als je stopt met werken, niet bij de vraag wat je moet kopen.
Het gesprek
Hieronder lees je de kern van de aflevering terug, bewerkt en ingekort.
Waarom winst terugstoppen op een gegeven moment stopt te werken
Je bent ondernemer, je hebt een bedrijf, dat loopt lekker, je maakt winst en je houdt geld over. Wat ik veel zie gebeuren, is dat ondernemers dat geld dan allemaal weer gaan herinvesteren in dat bedrijf.
In het begin is dat helemaal niet raar. Je wilt groeien, je hebt doelen, je wilt naar die honderd, twee ton, drie ton, misschien wel twee miljoen. Dus die winst gaat terug in het bedrijf. Een goede beslissing.
Maar op een gegeven moment heb je dat bedrijf vijf jaar, zes jaar, tien jaar, vijftien jaar. En dan zie ik dat heel veel ondernemers nog steeds bezig zijn om die winst weer terug te investeren in het bedrijf.
In slechte tijden heeft dat bedrijf die winst ook echt nodig, om slimmer te worden en meer te automatiseren. Dat snap ik. Maar in de goede tijden is alles al geautomatiseerd, het team is op orde, de producten zijn op orde, er zijn enorm veel klanten. Het geld klotst tegen de plinten omdat je gewoon een goed jaar hebt gedraaid. En ook dan gaat dat geld weer terug naar binnen.
Dan denk ik: dat kun je natuurlijk veel slimmer doen.
Begin bij de vraag wat je nodig hebt
Het is belangrijk dat je gaat nadenken over wat er gebeurt als je stopt met werken. Wat gaat er gebeuren als je 65 bent? Of misschien wil je al stoppen met werken als je 55 bent. Of misschien wil je nooit stoppen met werken, maar wil je wel een hele mooie wereldreis maken of je kinderen meenemen op een bepaalde reis.
Dus wat is jouw bedrag? Wat is het bedrag dat je elke maand zou willen uitgeven als je niet meer aan het werk bent? Daar begin je, en niet bij de vraag wat je moet kopen.
Waarom we er in Nederland zo moeilijk over doen
Het is een enorm ingewikkeld en groot onderwerp, en omdat het een groot onderwerp is en er in Nederland weinig over geld wordt gepraat, steken veel ondernemers hun kop in het zand en willen ze het er niet over hebben.
Laten we het gewoon even over geld hebben. Money talk. Geld is gewoon daar. Elke dag hebben we met geld te maken. Als we een boodschap willen doen, moet ik geld ruilen voor mijn boodschappen. Dus waarom zouden we er zo moeilijk over doen?
Als we kijken naar banken, grote instituten en pensioenfondsen, dan is het niet meer dan normaal dat zij dat geld beleggen en uiteindelijk voor hen laten werken.
Dus hoezo kunnen wij als kleinere ondernemers dat dan niet doen? Je bent een zzp’er, een kleine mkb’er, misschien wel een hele grote mkb’er, maar je bent nog niet aan het investeren. Waarom zouden wij dat dan ook niet doen?
De gemiste kans zit in het uitstellen
Ik denk dat de gemiste kans is als jij niet uiteindelijk geld voor je laat werken.
Je hoeft niet in één keer heel veel geld in te leggen. Ik zou zeggen: doe elke week een klein beetje. Voor de één is dat vijftig euro per week, voor de ander is dat vijf euro per week, en voor de ander is het misschien wel een veel groter bedrag. Voor iedereen is dat anders.
Maar het is wel belangrijk dat je er actief mee aan de slag gaat, zodat je ook ziet wat de voortgang is.
Compounding, het achtste wereldwonder
Als we kijken naar geld dat voor ons werkt, dan kijken we eigenlijk naar wat het achtste wereldwonder wordt genoemd: compounding.
Compounding betekent dat er geld op geld op geld op geld wordt gestapeld.
Hoe zit dat dan? Als je geld op een bankrekening hebt staan, dan leent de bank dat geld van jou uit, en dat is waarom je er rente over krijgt. Over die rente krijg je het jaar daarop opnieuw rente. Dus als je honderd hebt staan en er komt rente bij, dan is het honderdtwee, en daar komt het jaar daarop weer rente bij. En zo telt dat op.
Op een gegeven moment loopt die lijn naar boven. Niet rechtdoor, maar steeds steiler. Dat is het hele punt.
Waarom sparen je geld kleiner maakt
Maar nu komt het. De afgelopen jaren is de inflatie hoog geweest, en inflatie werkt precies hetzelfde. Dat is ook een percentage, en ook daar stapelt het op. Eerst een paar procent, dan een paar procent daarbovenop, en dan nog eens.
Ondertussen is de rente op je spaarrekening een stuk lager dan die inflatie.
Dat betekent dat je portemonnee steeds leger wordt en je geld op de bank steeds minder waard. Dat is ronduit vervelend, want als we dat nog langer zo volhouden, is je geld over dertig jaar nog maar een fractie waard van wat het nu is.
En daar gaat het om: nadenken over hoe geld voor jou kan werken. Hoe slim is het als je elke week geld gaat wegleggen in iets dat uiteindelijk meer oplevert dan de inflatie.
Je eigen risicoprofiel
Ik ben zelf al vanaf mijn 22e aan het investeren, en heel veel mensen vinden dat spannend. Dat begrijp ik, want je hebt er niet direct vat op.
Daarom is het belangrijk dat je goed gaat onderzoeken wat veilig is en wat niet, en welke stappen je wel en niet wilt zetten. Sommige mensen willen hele grote stappen maken en grote risico’s lopen. Ik zelf niet. Ik heb keihard voor dat geld gewerkt, en ik wil dus ook zo veel mogelijk geen risico’s lopen als dat geld voor mij aan het werk is.
Dus ik maak ook keuzes in hoe ik mijn geld investeer. Dat betekent dat je verder moet kijken dan je neus lang is. Er zijn enorm veel opties: bitcoin, altcoins, vastgoed, goud, zilver, platina, aandelen, ETF’s.
Zelf beleg ik in heel veel verschillende zaken, dus mijn portefeuille is gespreid, maar ik heb wel voorkeuren. En ik vind het belangrijk om jou uit te leggen welke keuzes er zijn en wat bij jou past, zonder dat ik financieel advies geef, want dat doen we niet.
De eerste stap
Ik kan me voorstellen dat je vragen hebt over hoe dit in elkaar zit, wat de veiligste manieren zijn van investeren, of welke stap je als eerste kunt nemen.
Die eerste stap is vaak kleiner dan je denkt: een rekening openen, een eerste positie kopen, of je verdiepen in vastgoed. Want om in vastgoed te stappen heb je niet per se heel veel geld nodig. Er zijn tegenwoordig manieren om met veel lagere bedragen in vastgoed te investeren.
Vastgoed is wel een hele langzame manier waarop geld voor je werkt. Ik denk dat het slim is dat je snelle manieren kiest, maar ook langzame.
Uiteindelijk moet je een idee hebben van hoe dat er over twintig of dertig jaar uitziet, en hoe dat geld dan voor je werkt.
Veelgestelde vragen
Hoeveel geld heb ik nodig om te beginnen?
Minder dan de meeste mensen denken. Het gaat niet om het bedrag maar om de regelmaat: elke week of elke maand hetzelfde doen. Wie met een klein bedrag begint en volhoudt, komt verder dan wie wacht tot hij een groot bedrag heeft.
Wat is compounding precies?
Rendement over je rendement. Je verdient niet alleen over je inleg, maar ook over wat je eerder hebt verdiend. Daardoor groeit het bedrag steeds sneller naarmate je het langer laat staan. De tijd doet het werk, niet de inleg.
Is sparen dan niet veilig?
Sparen voelt veilig omdat het bedrag op je rekening gelijk blijft. Maar als de prijzen harder stijgen dan de rente die je krijgt, kun je er elk jaar minder voor kopen. Het bedrag blijft, de koopkracht niet.
Geven jullie advies over wat ik moet kopen?
Nee. Wij geven geen financieel advies en mogen dat ook niet. We leggen uit hoe het werkt en wat de mogelijkheden zijn, zodat je zelf kunt kiezen of met je eigen adviseur in gesprek kunt gaan.
Meer over dit onderwerp
Link alleen naar pagina’s die al live staan. De rest voeg je toe zodra ze gepubliceerd zijn.
- → Wat doe je met €50.000 spaargeld als ondernemer?
- → Hoeveel vermogen heb je nodig om te stoppen met werken?
- → Van winst naar vermogen: het model
Elke twee weken een nieuwe aflevering
Over winst, investeren en vermogen opbouwen als ondernemer.
Disclaimer
Deze aflevering is opgenomen in maart 2025. Rentes, inflatiecijfers en koersen zijn sindsdien veranderd. De informatie in deze aflevering is algemeen van aard en geen persoonlijk fiscaal of beleggingsadvies.