Het Van Winst naar Vermogen model uitgelegd

Succes zonder systeem is geluk. En geluk is leuk, maar het is geen strategie.

Francina ziet elk jaar opnieuw ondernemers die een geweldig jaar draaien en het jaar daarop weer op nul staan. Niet omdat ze te weinig verdienen, maar omdat er geen systeem onder zit dat bepaalt wat er met die winst gebeurt.

In deze aflevering van drieëntwintig minuten legt ze het Van Winst naar Vermogen model uit van begin tot eind. Drie pijlers, negen elementen, in deze volgorde. En ze vertelt waar het vandaan komt.

het Van Winst naar Vermogen model met drie pijlers: winst, vermogen en bescherming, elk met drie elementen

Waar deze aflevering over gaat

Het model bestaat uit drie pijlers, en elke pijler heeft drie elementen. Vandaar 3×3.

Pijler 1: Winst. Prijs, product en processen. Niet je omzet, maar wat er daadwerkelijk overblijft. Iemand met €8.000 omzet die meer overhoudt dan jij, doet het beter.

Pijler 2: Vermogen. Dividendaandelen en ETF’s, vastgoed, en crypto en goud. Geld dat werkt zonder dat jij er uren voor maakt.

Pijler 3: Bescherming. Je structuur, je buffers en je risicoregels. De pijler waar bijna niemand het over heeft, terwijl die alles bij elkaar houdt.

De volgorde is niet willekeurig. Je kunt geen vermogen opbouwen zonder winst, en je kunt niets beschermen wat er niet is. Maar de meeste ondernemers blijven hangen in pijler één en komen aan twee en drie nooit toe.

In het kort

  • Het model ontstond toen Francina er na het overlijden van haar man alleen voor stond.
  • Succes zonder systeem is geluk, en geluk is geen strategie.
  • Omzet zegt niets. Het gaat om wat er netto overblijft.
  • Een te lage prijs is zelfdestructief: je houdt jezelf klein en arm.
  • Winst die je altijd terugstopt in je bedrijf, wordt nooit vermogen.
  • Zet van alles wat binnenkomt een vast deel direct opzij. Anders blijft je vermogen op nul staan.
  • Bescherming is de pijler die niemand bespreekt en die alles bij elkaar houdt.

Het gesprek

Hieronder lees je de kern van de aflevering terug, bewerkt en ingekort.

Waarom succes zonder systeem geluk is

Als ik één ding heb geleerd in de afgelopen jaren, dan is het dit: succes zonder systeem is geluk. En geluk is leuk, maar het is geen strategie.

Ik zie genoeg ondernemers die het ene jaar geweldig doen en het volgende jaar weer op nul staan. Omdat ze geen strategie hebben, geen systeem hebben, en ze draaien wel eens grote omzetten, maar niet consequent.

En als je geen systeem hebt, kun je niet aan je vermogen werken. Dan heb je de ene keer dit en de andere keer dat. Als je geen consequente, systematische manier van werken hebt, heb je geen strategie, heb je geen visie, en weet je ook nooit wat je uiteindelijk overhoudt.

Hard werken is fantastisch. Maar uiteindelijk is het belangrijk dat je een strategie hebt die je bedrijf maandelijks winst laat maken, en dat je dat voor een gedeelte niet alleen maar terugzet in de BV of in je bedrijf, maar dat je het ook naar vermogen gaat zetten.

Geloof me: lang geleden deed ik precies hetzelfde. Ik zette veel geld om, het geld klotste tegen de muren. En uiteindelijk deed ik er niet zo heel veel mee. Ik heb veel geld uitgegeven aan leuke etentjes, mijn personeel meenemen, iedereen had een leaseauto, en aan het eind was het geld op.

Dat had ik allemaal kunnen besparen door dat geld slimmer weg te zetten. Dat patroon dat ik zelf heb gehad, zie ik bij heel veel anderen ook voorbijkomen.

Waar dit model vandaan komt

Een paar jaar geleden overleed mijn man. Ik stond er alleen voor en ik moest het goed voor elkaar krijgen.

Dat is het moment waarop ik dacht: dit moet structureel anders. Niet alleen voor mij, maar voor iedereen. Als er iets gebeurt, dan moet het geregeld zijn en dan moet er ook echt vermogen staan.

Bij mij stond dat er. Wat dat betreft was het goed georganiseerd. Maar het heeft me wel laten zien dat je een langetermijnstrategie moet neerzetten, en dat die er ook moet zijn voordat je hem nodig hebt.

Die strategie hebben Daisy en ik uiteindelijk uitgewerkt. Drie pijlers, negen elementen. Dat is het 3×3 Van Winst naar Vermogen model.

Pijler 1, winst en waarom omzet niets zegt

Pijler één is winst. En dan heb ik het niet alleen over omzet, want dat is een egodingetje.

Je ziet het vaak voorbijkomen: ik had €25.000 omzet, ik had €50.000 omzet. Daar gaat het niet om. Want wat zijn jouw kosten? Wat is de echte nettowinst die overblijft van die omzet? Daar gaat het om.

Het kan zijn dat iemand soms maar €8.000 omzet doet, maar meer winst overhoudt dan jij. Dan heeft hij het beter gedaan.

Winst bestaat voor ons uit drie elementen.

Prijs. En laat ik direct confronterend zijn: de meeste ondernemers die ik spreek, vragen een te lage prijs. Ze zijn bang dat klanten zeggen dat het te duur is of niets voor hen is. Ze zijn bang dat klanten weglopen, bang dat ze het niet waard zijn. Uiteindelijk ben je gewoon bang voor afwijzing.

Maar met een te lage prijs, als je te bescheiden bent, is dat zelfdestructief. Want daarmee hou je jezelf klein, hou je jezelf onder druk en hou je jezelf ook arm.

Product. En dan niet alleen ingewikkelde producten, maar slimme producten. Producten die schaalbaar zijn, die soms online zijn. Producten die niet afhankelijk zijn van jouw tijd, die niet alleen werken als jij werkt of als je bedrijf open is. Want als dat zo is, heb je een baan.

Processen. Dat is waar de meeste ondernemers hun ogen sluiten, want ze vinden het saai. Wij noemen processen ook systemen, en die systemen brengen je vrijheid. Ze zorgen ervoor dat het bedrijf kan draaien zonder jou.

Processen zijn de brug tussen een hele drukke ondernemer en een hele vrije ondernemer.

Pijler 2, vermogen en waar het bij de meesten misgaat

De tweede pijler is vermogen, en dit is waar het voor de meeste ondernemers misgaat. Ze zijn heel druk bezig in het operationele leven met pijler één, en ze bouwen niet aan pijler twee. Laat staan aan pijler drie.

Als je een winstgevend bedrijf bouwt: fantastisch. Maar ga dan niet alles weer terug in dat bedrijf stoppen. Denk na over hoe je geld op de rekening kunt laten staan, hoe je dat geld kunt laten investeren en voor je kunt laten werken. En niet al dat geld weer in automatisering of nieuw personeel steken.

Je kunt elke keer meer omzet creëren, maar meer omzet gaat niet altijd vermogen creëren. Het kan zelfs vaak meer problemen creëren.

Je kunt weer geld steken in nieuwe systemen, nieuwe medewerkers, nieuwe marketing, nieuwe tools, meer groei, meer omzet. Maar gaat die extra drukte jouw vermogen opleveren? Als dat antwoord nee is, dan moet je dat niet doen.

En van alles wat er binnenkomt, vind ik dat je een bepaald percentage direct zou moeten wegzetten in vermogen. Omdat je dan constant aan het sparen bent. Doe je dat niet, dan blijft je vermogen op nul hangen.

Vermogen bestaat voor ons ook uit drie elementen.

Dividendaandelen en ETF’s. Ik ben heel erg voor vermogen creëren dat ook cashflow oplevert. Dividendaandelen keren maandelijks, per kwartaal of per jaar uit. Je legt wekelijks of maandelijks in, je hoeft het niet dagelijks in de gaten te houden. Je bent niet aan het traden, je bent eigenlijk aan het sparen. Doe je dat in verschillende dividendaandelen en in ETF’s en indexfondsen, dan heb je je geld heel breed gespreid.

Vastgoed. Voor mij is dit een hele belangrijke, want vastgoed levert op verschillende manieren cashflow op. Je hebt waardestijgingen en je hebt huurinkomsten die maandelijks terugkomen. En als er een pand is dat je kunt herfinancieren, kun je met die herfinanciering weer nieuwe panden aankopen.

Nederland is op dit moment moeilijker om een vastgoedportefeuille in op te bouwen. Maar je kunt ook buiten de grens kijken. Dat is het grote verschil met tien jaar geleden: toen deden we dat vooral in Europa, en nu zijn de grenzen steeds opener.

Crypto en goud. Sommige mensen denken dat dat mega riskant is. Als je niet weet wat je doet, is het dat ook. Alles heeft risico. Bitcoin is vele malen volatieler dan bijvoorbeeld vastgoed.

Maar je gaat niet traden met bitcoin en je gaat ook niet traden met je goud. Ik zie het heel erg als diversificatie en als bescherming, en vooral als een hedge tegen inflatie. En ik doe dat heel bewust met een kleiner gedeelte van mijn vermogen.

Vermogen opbouwen doe je heel langzaam. Door langer te sparen en het langer in een bepaalde asset te houden, krijg je de kans om te compounden. Dat is rente op rente op rente. En dat maakt het zo interessant, zeker als je het dertig jaar doet.

Pijler 3, bescherming: de pijler waar niemand het over heeft

De derde pijler is bescherming. Dit is de pijler waar bijna niemand het over heeft, terwijl dit de pijler is die alles vasthoudt en bij elkaar houdt.

Want wat heeft het voor zin als je eerst aan pijler één werkt, winst maakt, dat in vermogen zet, en het daarna laat voor wat het is?

Er zijn allerlei regels en structuren waar je als ondernemer gebruik van kunt maken, en het is belangrijk dat je daar goed over nadenkt. Doe je dat niet, dan laat je gewoon geld liggen. En dat wil je niet, want je werkt er keihard voor.

Ook bescherming bestaat uit drie elementen.

Je structuur. Een goede structuur opzetten is zelfs een noodzaak als je serieus vermogen wilt opbouwen. Welke structuur voor jou werkt, hangt af van je situatie en van wat je van plan bent. Laat dat uitrekenen voordat je iets opzet, want er zitten ook kosten aan.

Je buffers. Hoeveel maanden kun je zonder inkomsten leven? Drie maanden, zes maanden, twaalf maanden? Als je dat antwoord niet direct weet, of je denkt dat je het niet langer dan twee weken zou volhouden, dan heb je echt een probleem.

Minimaal zou je zes maanden moeten kunnen leven zonder dat jij in de business werkt. Buffers zijn er om jou veilig te stellen, en buffers geven je een vrij gevoel.

Je risicoregels. Je moet goed nadenken over wat je doet als de markt crasht. Wat doe je als er geen klanten zijn of geen omzet meer is? Wat doe je als er een grote klant wegvalt? Wat doe je als je zelf ziek wordt?

De meeste ondernemers hebben daar geen antwoord op en hopen dat het goedkomt. Maar hopen is geen strategie. Geluk is geen strategie. Risico’s inschatten en regels afspreken over hoe je handelt, dat werkt wel.

Waarom dit model niet theoretisch is

Waarom werkt dit model?

Omdat ik het zelf al vijfendertig jaar toepas, met mijn te pas en te onpas slechte ervaringen erbij, die ik ook met je deel.

En omdat alle kennis van die 1.700 ondernemers die wij hebben begeleid in dat model zit. Alle fouten die we hebben gemaakt, maar ook alle successen die we hebben gehad, delen we met onze klanten.

Omdat we naar het hele pakket kijken: winst, vermogen en bescherming. Dat is een totaalpakket dat compleet is.

We geven geen financieel advies. We geven je inzicht in wat je te doen hebt en wat jouw actiepunten zijn om zo slim mogelijk met je eigen toekomst om te gaan.

Als je geen winst maakt, kun je ook geen vermogen opzetten, en kun je ook niets aan bescherming doen.

En als je geen bedrijf hebt?

Dit werkt trouwens ook zonder bedrijf. Als je in loondienst werkt, wat helemaal prima is, en je houdt geld over van je salaris, dan kun je dat ook omzetten naar vermogen en dat ook beschermen.

Dat zie ik vaak dat mensen niet doen. Ze houden geld over, zetten dat bijvoorbeeld in aandelen, creëren vermogen, fantastisch. Ze laten dat compounden en de komende dertig jaar wordt dat meer en meer waard.

Maar ze denken niet na over wat dat betekent voor hun belastingsituatie als dat bedrag flink oploopt. En dat is precies het moment waarop pijler drie gaat tellen.

Alles hangt samen en alles versterkt elkaar. Zodra je deze systemen begrijpt, begrijp je ook hoe die negen elementen met elkaar samenwerken. En dat verandert de hele manier waarop je naar je baan kijkt, naar je salaris, naar je bedrijf en naar geld.

Want geld kan altijd voor je werken. Altijd.

Veelgestelde vragen

Wat is het Van Winst naar Vermogen model?

Een model met drie pijlers en negen elementen. Winst (prijs, product, processen), vermogen (dividendaandelen en ETF’s, vastgoed, crypto en goud) en bescherming (structuur, buffers, risicoregels). De volgorde is onderdeel van het model: je kunt geen vermogen opbouwen zonder winst, en niets beschermen wat er niet is.

Waarom is omzet niet de maatstaf?

Omdat omzet niets zegt over wat je overhoudt. Iemand met een lagere omzet en lagere kosten kan meer winst overhouden dan iemand met een veel grotere omzet. En alleen van wat je overhoudt kun je vermogen opbouwen.

Moet ik eerst pijler één af hebben voordat ik aan twee begin?

Nee, maar de volgorde is wel logisch. Als er niets overblijft, is investeren niet het eerste gesprek. Tegelijk hoef je niet te wachten tot je bedrijf perfect loopt: van wat er nu overblijft kun je al een deel wegzetten.

Werkt dit ook als ik geen bedrijf heb?

Ja. Als je geld overhoudt van je salaris, geldt hetzelfde: omzetten naar vermogen en vervolgens beschermen.

Is dit financieel advies?

Nee. Wij geven geen financieel advies en mogen dat ook niet. We leggen uit hoe het werkt en wat de mogelijkheden zijn, zodat je zelf kunt kiezen of het gesprek met je eigen adviseur beter kunt voeren.

Meer over dit onderwerp


Disclaimer

Deze aflevering is opgenomen in februari 2026. Regels rond belasting en structuren veranderen. De informatie is algemeen van aard en geen persoonlijk fiscaal of beleggingsadvies. Beleggen brengt risico’s met zich mee en je kunt je inleg verliezen.

Deel dit blog:
Foto van Francina van den Berg

Francina van den Berg

Francina van den Berg is ondernemer en investeerder. Ze is al 35 jaar ondernemer en medeoprichter van Master Your Business Moves, dat vrouwelijke ondernemers helpt meer winst uit hun bedrijf te halen en die winst om te zetten in vermogen, met het Van Winst naar Vermogen model.

Soortgelijke blogs